Mindig érdekes kérdést vet fel, hogyha a befektetésünk más devizában van jegyezve, mint a mi fizetőeszközünk. Erre sokan rá is ébredtek és rájöttek, hogy érdemes más devizában befektetni, sőt akár csak devizapárokkal kereskedni. Nézzük meg, hogy a változó forint euró árfolyam, mint jelenthet egy átlagos befektető számára!
Forint euró: Az euró története
Az Európai Unióban a hatvanas évektől kezdődően többször is előkerült a gazdasági és monetáris unió kialakításának témája. Az országok gazdasági és pénzügyi politikájának koordinálása, a közös pénz bevezetése ezt követően kezdődött.
Az egységes valuta előnyeit nem kell ma már ecsetelni, valamennyi gazdasági szereplő, így a vállalatok és a lakosság is megérezték annak kellemes és kellemetlen hatásait egyaránt.
A második világháború után a gazdaság még ingatag volt, devizapiaci zavarokkal tarkítva, így 1979-ben az Európai Monetáris Rendszert útjára kellett indítani. A tagállamok ezt követően devizáikat egy szűk sávban tartották, ami működött is több mint tíz évig.
A Maastrichti Szerződéstől az euróig eltelt évek munkájának eredménye az euró bevezetése 1999 január elsejétől. Ez volt a történelem legnagyobb eddigi készpénzcseréje. Az euró a dollár után a legnagyobb tartalékvaluta és a második legnagyobb forgalmú valuta.
Forint euró: Miben fektessünk be?
A válasz egyszerű is lehetne, de azért nem az. Nézzük az alapvető tényeket:
- Amennyiben forintban fektetünk be, akkor nincsen devizakockázat, azaz a nyereségünket legfeljebb a magyar kamatadó nyirbálhatja csak meg. Persze, ha TBSZ számlát nyitunk, akkor ezt is elkerülhetjük.
- Stabilitás szempontjából azt érdemes megvizsgálni, hogy melyik pénznem az, amely vélhetően kiegyensúlyozottabb lesz. Ez vélhetően jelenleg az euró.
- Ha külföldi részvényt, vagy kötvényt választunk, akkor euró vagy dollár alapon történik a befektetés.
Számoljunk egy példát
Tegyük fel, hogy a forint euró árfolyam 369,22. Pontosabban ez az euró forint árfolyam, azaz 1 euró majdnem 370 forintot ér. Mi be szeretnénk fektetni 1 millió forintot, azaz jelen esetben 2.708 eurót.
Tegyük fel hogy egy év alatt elérünk rajta 5% eurós hozamot, így lesz 2.843,8 eurónk, És innen válik érdekessé a történet, nézzük meg mit történik:
- ha az euró forint árfolyam 350 forint lesz (minden évben nem erősödik a forint hanem gyengül-így ez sajnos kizárva), akkor a befektetésünk 995.341 forint lesz.
- Amennyiben nem változik az árfolyam, akkor 1.050.000 forint.
- Míg ha 380-ra emelkedik az euró forint kurzus, akkor 1.080.644 forint.
Lehetőség:
A forint ezen a héten több kamatemelés miatt 361 Forint/ Euró tartományban mozog, viszont a kamatemelések hatására újból gyengülő pályára léphet. Hiszen tartósan senkinek sem jó az erős forint. Gondoljunk bele, hogy az Állam miben kapja a támogatást és milyen devizában fizetik ki az importot , exportot, az állam milyen devizában vesz fel hitelt, illetve a vállalatok milyen devizában kapnak az árukért készpénzt-hát nem forintért,-hanem euróért.
Az időnként rendkívüli árfolyam-emelkedések ellenére a nemzetközi részvénypiac egyelőre az egyetlen alternatíva marad, mivel a legjobb minőségű kötvények még mindig negatív hozamot kínálnak, és a következő évben az irányadó kamatlábak esetleges emelkedése különösen nagy hatással lesz rájuk. A részvényszektoron belül idén eddig némi lendületet vett a value-szektor, ami adott esetben azt jelezheti, hogy a befektetők egyre inkább átállnak a „growth” típusú részvényekről az alulértékelt „value” részvényekre.
Milyen ok játszik például közre a forint gyengülésben?
Magas államadósság
A pandémia páros lábbal csúszott be a gyanútlan gazdaságoknak mindenhol a Földön. A fejlett világban a legtöbb ország, köztük mi is a Kárpát-Medencében úgy gondoltuk, hogy lazábban fogjuk kezelni az államháztartási hiányt és az államadósságot. Kérdés az, hogy ki, mikor tud visszatérni egy feszes költségvetéshez, ugyanis a befektetők ezt díjazzák, ami miatt értékesebbé válhat a forint. Magyarország 2010-től egészen mostanáig ebben jónak számított, 2023-ig viszont nem valószínű, hogy újra elkezdünk komoly hangsúlyt fektetni erre a területre.
Kép: Magyar államadósság: https://www.ceicdata.com/en/indicator/hungary/government-debt–of-nominal-gdp
Magyarország államadóssága 2020 decemberében az ország nominális GDP-jének 78,5%-át tette ki, szemben az előző negyedévi 72,2%-os aránnyal.
Már csak ezért is érdekes a külföldi devizában történő befektetés, hiszen egy ilyen egyszerű példán keresztül is látszik, hogy a részvény teljesítményétől függetlenül akár simán 10% eltérés is lehet.
Ezért fontos, hogy a befektetésünk precízen, pontosan, mindenre kitérően meg legyen tervezve. Ez nem egyszerű feladat, de egy biztos:
A megoldáshoz a legközelebb a Biztoshozam visz. Pontosabban a www.biztoshozam.hu szakértője. Látja ilyen könnyedén is lehet beszélni a pénzügyekről. Személyesen még hatékonyabbak tudunk lenni így már csak ennyi maradt hétre:
Ön készen áll arra, hogy felvegye velünk a kapcsolatot?
Jogi nyilatkozat:
Ezek az adatok kizárólag termékinformációként szolgálnak, és nem értelmezhetők sem ajánlatként, sem meghatározott pénzeszközök eladására, ill. vételére történő felhívásként vagy ajánlásként a nevezett pénzeszközök, eszközosztályok, országok, ágazatok, kibocsátók stb. javára. Nem vállalunk felelősséget a megadott adatok helyességéért és teljességéért.
Ha kérdése van, vagy befektetne, keressen bátran:
• Telefonon:0670-605-1490
• skypon:koncz.peter@portfolife.hu
emailben:koncz.peter@portfolife.hu
• másodlagos email: koncz.peter@biztoshozam.hu
Ha tetszett akár egy kis részlet is, bátran vegye fel vagy a Biztoshozam.hu csapatával a kapcsolatot és igényfelmérés , befektetési politika, nyugdíjtervezés elkészítése után egy személyre szabott döntés előkészítést kap és tud majd a saját befektetéseiben, megtakarításaiban diverzifikáltan dönteni.
Szeretne egy kötetlen beszélgetést a pénzügy világáról? Szeretne átnézetni meglévő biztosítását, értékpapírját?
Nincs más dolga csak regisztráljon ide kattintva!