Este 21:25 -kor több portál már közölte, hogy az Egyesült Amerikai Államokban a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal az 1-1,25 százalékos sávba emelte az alapkamatot a Fed Nyíltpiaci Bizottsága.
Federal Reserve tisztviselői bejelentettek egy kamatláb-emelkedést , viszont az eddig végrehajtott monetáris politika szigorítása miatt is növekvő aggodalmakat látnak a gazdaságban, így a lazítási ciklust folytatják. Elemezték a gyenge inflációt és annak hatásáról tanulmányt készítettek . Mit is jelent ez? Amerikában a jegybankban azt látják, hogy szigorodó kamatpolitika mellett szükséges a lazítás, mert nőtt az utolsó évben a foglalkoztatottság, csökkent a Michigani egyetem szerint a munkanélküliség és nőtt a fogyasztói szektornak az árbevétele. Ami azt jelenti, hogy a pénzromlást mesterségesen kell generálni, hogy a külső államadósságot is fenn tudják tartani és a pénz ne csak a fogyasztói szektorba , hanem a banki és pénzügyi szektorba jusson.
A Fed a jövőben megfontolja majd 2%-os inflációs céljának emelését. Ezért a döntéshozók megállapodtak abban, hogy növelik a referencia kamatlábat , immár hat hónap alatt harmadjára. Szeretnék fenntartani a kedvező kilátások 2017-re is, ahol még akár két kamatemelés is várható. Meghatározták azt is , hogy hogyan kívánják csökkenteni a 4500 milliárd dollárosra duzzasztott mérlegüket. Janet Yellen szerint a lazítási tervet azért lehetet most elkészíteni, mert a piac felkészült rá és a gazdaság “viszonylag hamar” és gyorsan fejlődik és a Központi Bank erre az évre jó fogyasztási adatokra számít. Az inflációs várakozásokat 1,6%-ra vágták 1,9%-ról a 2017-es évre.
A tervek szerint az első hónapban 6 milliárdnyi lejáró állampapír helyett nem vesznek újat, és 4 milliárdnyi egyéb papírt hagynak kifutni. Az összeget negyedévenként emelik újabb 6 illetve 4 milliárddal, amíg el nem éri a havi 30, illetve 20 milliárdot. Így, amikor felpörög a program, havi 50 milliárd dollárt engednek vissza a piacra.
A sajtótájékoztatót követően a hamar bejelentették a FED döntését. A rövid és hosszabb távú kockázatok az amerikai gazdaságban és a gazdasági kilátások nagyjából kiegyensúlyozottak, de a bizottság figyelemmel kíséri az inflációs fejleményeket is. A Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság a kétnapos tanácskozást követő szerdán arról nyilatkozott Washingtonban, hogy „A bizottság jelenleg arra számít, hogy végrehajtásának megkezdése mielöbb végbemenjen, hiszen a mérlegnek a normalizációs program keretében lazításra van szükség még ebben az évben. Feltételként szabta a bizottság azt, hogy az amerikai gazdaság tovább fejlődik, mint azt az elemzők nagyjából várják.”
A piac szinte egyöntetűen kamatemelést árazott ismét a márciusi hasonló lépés után, ezúttal sem kellett csalódniuk az amerikai jegybankban.
A kamatemelés továbbra is inkább a részvénypiacra hat kedvezően, míg a kötvényekre egyértelműen negatív hatással van. A 10 éves amerikai állampapírhozam jelenleg közel jár éves mélypontjához (2,2 százalék körül ingadozik), ezekről a szintekről inkább a hozamok emelkedésére, tehát a kötvényárfolyamok esésére van kilátás.
A képen a Strabag 2020-ban lejáró kötvénye van példaként összehasonlítva a Dow Jones Indexével.
Az amerikai bankoknak és Európának azért kedvez a döntés , mert a kamatmarzsok erősödhetnek, és a részvények erősödése és a jó vállalati eredmények hozzájárulhatnak az Amerikai és Európai bankok erősödéséhez. Egyre több pénz folyik be szabályozott mértékben a bankokba ami elősegíti a hitelezési folyamatot és beindítja a gazdaság motorját.